Geriátria

Főoldal / Szakterületeink / Geriátria

Geriátria

A demográfia helyzet változásai, az egyre inkább idősödő társadalom nagy kihívás elé állítja az egészségügyi és szociális ellátórendszert világszerte. A hosszú életnek az előnyeit a társadalom akkor tudja kiaknázni, ha az idősödő populáció életminősége, egészségi állapota megfelelő.

Jelenleg Magyarországon 1 millió 900 ezer ember (20%) tartozik az idős (65 évesnél idősebb) korosztályhoz, a 80 év felettiek száma pedig meghaladja a 400 ezret. A KSH adatai szerint 2050-re a 65 évnél idősebbek arányszáma eléri hazánkban a 30%-ot.

Az idős, gyakran polimorbid páciensek ellátása magas szintű interdiszciplináris, holisztikus szemléletű gyógyító munkát igényel. Magyarországon a geriátria 2000. óta önálló szakvizsgához kötött szakterület. A geriáter szakorvosok képzésük során számos szakterületen szereznek jártasságot (pl.: belgyógyászat, kardiológia, pszichiátria, neurológia), elsajátítanak egy multi- és interdiszciplináris látásmódot, az összegzés művészetét, mely alkalmassá teszi őket a páciensek komplex, magas szintű ellátására.

A geriátriai járóbeteg ellátás célja a páciens és környezetének orientálása, kisebb terápiás módosítások elvégzése, beállított kezelések követése a háziorvossal és szükség szerint a szociális ellátórendszerrel koordinálva (60/2003. X. 20. ESzCsM rendelet). A geriátriai szakambulanciák lehetőséget teremtenek a multimorbid, 65 év feletti betegek átfogó szemléletű orvosi gondozására, valamint megelőző és rehabilitációs feladatok ellátására is. Az ellátás magában foglalja az általános fizikai, mentális és pszichés állapot felmerése mellett az átfogó, komplex geriátriai állapotfelmérést is (tartás- és járászavarok, tápláltsági állapot, önellátási képesség, szociális helyzet felmérése). Az átfogó, egyénre szabott állapotfelmérés során megtörténik a problémák priorizálása. Az idős kor sajátossága, hogy bizonyos betegségek gyakrabban alakulnak ki, az idős egyén sokszor több, egy időben fennálló betegséggel él, gyakran ezek a körfolyamatok sajátosan összefonódnak. Az állapotfelmérés kijelöli az elképzelhető legnagyobb egészségnyereség eléréséhez vezető utat, lerövidíti és racionalizálja a további betegutakat.

A geriátriai járóbeteg ellátás túlmutat a gyógyszeres terápia módosításán, hozzátartozik a tevékenységéhez a beteg és hozzátartozóinak oktatása, mentálhigiénés és életviteli tanácsokkal való ellátása, a páciens környezetének átalakítása, a szükséges gyógyászati segédeszközök biztosítása. A komplex állapotfelmérés része az elesés kockázatának a becslése is, mely az egyik leggyakoribb mortalitást és morbiditást fokozó rizikótényező idős korban. Az elesés és az elesés okozta életminőség romlás kockázata jelentősen csökkenthető megfelelő, gondosan kiválasztott gyógyászati segédeszköz (pl.: állítható magasságú járóbot, járókeret, rollátor) használatával, valamint a páciens környezetének átalakításával, adaptálásával a megváltozott egészségi állapothoz.

A komplex állapotfelmérést követően az egyénre szabott terápia bizonyítottan növeli az idős betegek túlélését és életminőségét. A szakrendelés célja nem egy-egy betegség diagnosztizálása és kezelése, hanem az, hogy felismerhetővé váljanak az egy időben fennálló kórfolyamatok, ezek egymásra hatása, valamint a gyógyszeres terápiák okozta mellék- és kölcsönhatások. A szakrendelés folyamatos konzultációs lehetőséget nyújt az idős beteget ellátó családtagok számára. Az ambuláns, átfogó szemléletű vizsgálat során megtörténik a gondozási szükségletek felmérése is, valamint lehetőség nyílik az egyénre szabott gondozási lehetőségek ismertetésére, az otthoni ápolás, továbbá az intézeti elhelyezés dilemmájának feloldására.

Kapcsolódó orvosok

Dr. Czintner Dóra
Dr. Czintner Dóra
Diploma megszerzésének helye, ideje:
Semmelweis Egyetem, 2007

Árak

Aktuális árainkért kattintson ide!

Szakterület - kereső Orvoskereső

Blog

Virtuális valóságterápia a fóbiás betegségek kezelésében

Virtuális valóságterápia a fóbiás betegségek kezelésében

Dr. Simon Lajos a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika egyetemi docense, pszichiáter, a SE Virtuális Valóság Emóció kutatócsoportjának vezetője elmondta, hogy korábban a repüléstől való félelem vagy a magasságtól való félelem esetén alkalmazták ezt a terápiát. Napjainkban a skizofrénia kezelésére is használják már a virtuális valóság terápiát. Tovább

Központi előjegyzés:

Hétfő – Csütörtök: 08:00 – 18:00

Péntek: 08:00 – 16:00

+36 1 550 7007

elojegyzes@semmelweispremium.hu

Social media