Nőgyógyászhoz menni a legkényesebb dolgok közé tartozik, és mint az ilyen esetekben lenni szokott: a kényességgel egyenes arányú a fontossága is.
Nőgyógyászhoz menni a legkényesebb dolgok közé tartozik, és mint az ilyen esetekben lenni szokott: a kényességgel egyenes arányú a fontossága is. Nemcsak a vizsgálat jellege miatt kényes, hanem azért is, mert a nőgyógyászati szakrendeléseken sajnos nem mindig jut elég idő egy-egy betegre, így a látogató nem mindig kap elegendő felvilágosítást, nem jut hangsúly a megelőzésre, nem kapnak választ a részletekbe menő kérdésekre, vagy az okokra. Mindez egy eleve kínos szituáció súlyát még inkább növeli.
A nőgyógyászat a női nemi szervek betegségeivel és azok kezelésével foglalkozik. A szűrővizsgálatok célja a rákot megelőző állapotok felismerése, mivel akkor még időben kezelhető az elváltozás, és megelőzhető a betegség. A vizsgálat lényege, hogy a méhszájról kenetet vesznek, amit aztán elküldenek mikroszkópos vizsgálatra. A vizsgálatot végző patológus megállapítja, hogy a sejtek között van-e kóros elváltozás, vagy gyanús jel.
A cytológiai vizsgálat egy komplex nőgyógyászati vizsgálat keretében történik:
Első lépésként az orvos egy úgynevezett hüvelytükör nevű műszerrel feltárja a hüvelyt. Alaposan szemügyre veszi a hüvelyfalakat és a méhszáj állapotát. Ezután egy hosszú pálca segítségével kenetet vesz a méhnyak és a méhszáj felszíne felől. Ecsetelést végez, melynek segítségével könnyebben felismerhetők a hám gyanús elváltozásai, majd kolposzkóppal 5-20-szoros nagyítás alatt megtekinti a méhszáj hámfelszínét. Ezt követően bimanuálisan, vagyis ujjaival is megvizsgálja a hüvelyt, a méh nagyságát, helyzetét és a petefészkeket. Nagyon gyakori, hogy hüvelyi ultrahanggal is megvizsgálja a belső szerveket, illetve hasi ultrahangot is végezhet. A lelkiismeretes nőgyógyász felajánlja a mellek áttapintásos vizsgálatát, mivel sajnos a rosszindulatú emlőelváltozások, mellrák növekvő tendenciában fordulnak elő a fiatal korosztályban is. Végül az orvos a levett kenetet elküldi a laborba, ahonnét két-három hét alatt jön vissza az eredmény.
Aktuális árainkért kattintson ide!
A sok nő által használt géllakk esztétikus, de nem feltétlenül praktikus megoldás, mivel sokaknál komoly egészségügyi problémákat, hosszú, több hónapos kezelést igénylő allergiás reakciókat is okozhat. Erről számol be Dr. Lőrincz Kende, a Semmelweis Egyetem Bőr- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika adjunktusa. Tovább
Hétfő – Csütörtök: 08:00 – 18:00
Péntek: 08:00 – 16:00