Állkapocs ízületi gyógytorna - TMI

Főoldal / Szakterületeink / Állkapocs ízületi gyógytorna - TMI

A nemzetközi ajánlásokat és protokollokat figyelembe véve az állkapocs (temporomandibularis) ízületi (TMI) megbetegedések tüneteinek enyhítésére, esetleges megszüntetésére, a tünetek megelőzésére alkalmazhatók a fizioterápia-gyógytorna módszerei. A gyógytorna-fizioterápia módszerei kiegészítő-, de gyakorta az orvosi diagnosztikát követően az elsők között számon tartott noninvazív technikák egyike.

A TMI megbetegedései gyakran együtt járnak más mozgásszervet érintő elváltozásokkal. A testtartás, a gerinc degeneratív elváltozásai, a nyak-vállöv izmainak feszessége, zsugorodása részben okozhatják, részben súlyosbíthatják a TMI diszfunkcióját.

A gyógytorna-fizioterápia eszközrendszerével csökkenthető a fájdalom, növelhető az ízületi mozgásterjedelem, gátolható, nyújtható és erősíthető az izomzat, fokozható a mozgáshoz szükséges ízületi stabilitás mértéke.

Az egyes módszerek és technikák jól alkalmazhatóak közvetlenül a temporomandibuláris ízületi diszfunkciókra, azonban az egyéb mozgásszervi tünetek is befolyásolhatók általuk. A komplex kezelés eredménye lehet a TMI diszfunkciók tüneteinek csökkenése, az általános mozgásszervi állapot javulása. A testtartásban bekövetkező kedvező változások másodlagosan megelőzik a TMI diszfunkciók romlását ezzel közvetlenül és hosszabb távra egyaránt befolyásolva az életminőséget.

A gyógytorna-fizioterápia módszerei és technikái hatékony segítői, támogatói és kiegészítői lehetnek az orvosi beavatkozásoknak.

A gyógytorna-fizioterápia leggyakrabban alkalmazott módszerei és technikái a TMI diszfunkciók kezelésében az aktív és passzív módszerek csoportja.

Passzív módszerek

A passzív módszerek közé sorolhatók az ízületi oszteokinematikus és artrokinematikus mozgatások, a mobilizációs technikák. A járulékos mozgások precíz kivitelezésével nemcsak a fájdalom csökkenhet, hanem a mozgásterjedelem is növekedhet. Az izomzat, az ízületi tok és szalagrendszer, a bőr és bőr alatti kötőszövet állapota jól befolyásolható az egyes lágyrész mobilizációs technikákkal. Az izomzat és a többi lágyrész nyújtható a passzív nyújtási technikákkal. Komplex ízületi és lágyrész mobilizációs technikák is alkalmazhatók, melyek az egész arthron funkcióját befolyásolják.

Aktív módszerek

Az aktív módszerek csoportjába tartoznak az izomerőt és az izomerő-állóképességet befolyásoló technikák. Ezek a módszerek alkalmazkodnak az izomműködési típusokhoz, tehát lehetnek izotóniás koncentrikusak és excentrikusak, illetve izometriásak. Az izomzat feszessége gátolható a gerincvelői reflexkörön keresztül. A posztizometriás technikák széles csoportja erre alapoz (autogén gátlás). A gátlás azonban az antagonista izomcsoport működtetésén keresztül is fokozható (reciprok gátlás).

A kezelések kiegészíthetők egyéb fizioterápiás módszerek alkalmazásával. Ide sorolhatók a leggyakrabban alkalmazott elektroterápiás eljárások, a mechanoterápia csoportjába sorolt ultrahang kezelés és a soft laser.

A fizioterápiás módszerek megválasztásának előfeltétele az orvosi diagnózison alapuló, de azzal nem pótolható fizioterápiás vizsgálat és kezelési terv készítése. A kezelési terv magába foglalja a betegnek ajánlott otthoni feladatokat is.

A gyógytorna-fizioterápiás rendelés heti egy-két alkalommal, illetve alkalomszerűen – előzetes egyeztetés alapján – vehető igénybe.

Fizikoterápiás beavatkozások

  • Fizikoterápiás vizsgálat
  • TMI állapotfelmérés
  • Komplex mozgásszervi állapotfelmérés

Elektroterápiás beavatkozások

  • TENS,
  • UH,
  • soft laser
  • stb

Betegoktatás

Mozgásterápiás (gyógytorna) eljárások: aktív és passzív eljárások, izületi és lágyrész mobilizációs technikák

Árak

Aktuális árainkért kattintson ide!

Szakterület - kereső Orvoskereső

Blog

Géllakk okozta körömgomba és körömágy-gyulladás

Géllakk okozta körömgomba és körömágy-gyulladás

A sok nő által használt géllakk esztétikus, de nem feltétlenül praktikus megoldás, mivel sokaknál komoly egészségügyi problémákat, hosszú, több hónapos kezelést igénylő allergiás reakciókat is okozhat. Erről számol be Dr. Lőrincz Kende, a Semmelweis Egyetem Bőr- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika adjunktusa. Tovább

Központi előjegyzés:

Hétfő – Csütörtök: 08:00 – 18:00

Péntek: 08:00 – 16:00

+36 1 550 7007

elojegyzes@semmelweispremium.hu

Social media